Tillbaka denna första advent




Idag är det i alla fall första advent, då man ska tända ett ljus.
Inte så lång tid kvar tills julkalendern börjar på SVT på onsdag som tydligen handlar om en familj som ska hyra ett hotel eller nåt.
Vad tror jag om detta? Om jag säger såhär: Det är väl nästan omöjligt att den ska vara sämre än de senaste två åren. Jag tycker faktiskt att en julkalender ska passa alla familjemedlemmar, gammal som ung, det är liksom det som är grejen med julkalendrar tycker jag. Tex: Sunes jul, Teskedsgumman och Trolltider är bra exempel. Sen gillar jag ju också; Pelle Svanslös, Jul i Kapernaum, Mysteriet på Greveholm etc.
Ialla fall så älskar jag julen. Det kommer verkligen bli jultema på den här bloggen från och med nu och framöver. Så ni som inte gillar julen, (vilka ni nu är) kommer nog tycka att min blogg blir ganska tråkig, men ni kan ju alltid gå tillbaka och läsa gamla inlägg om ni inte redan har läst alla.

fan vad lamt att blogg.se cpar för dig ;/
och är det första advent IDAG? :o
oj, det hade jag missat ;D
håller med till tusen, en julkalender ska passa alla åldrar, men nejdå ;o
Här blir det "Trolltider" som gäller...den mest ultimata julkalendern någonsin och därför inköpt på dvd :)
jag tycker det känns som att jukalendrarna blir sämer för varje år.. :(
blir mysigt när julkalendern börjar
Vi verkar ha samma smak när det gäller julkalendrar :) Jag har bestämt mig för att se ett avsnitt varje dag av mina favoritkalendrar med start första december, kommer bli galet kul :D
Jag älskar julen så det låter bra! :)
håller med om adventskalendern..
Saknar julstämmningen, vinter, snö, tomtar och troll...
Ska bli spännande att se vad dom bjuder på nu
trevlig start på veckan
eeexakt. men jag gillar julen så mig går det ingen nöd på. :P
jag tror att årets blir lite lik greveholm, (min största största favvis av alla julkalendrar!) jag fick den känslan när jag såg reklamen. är det redan den 1a på onsdag! tiden går fort. skönt är ju det! ;)
9½ vecka kvar tilll förlossningen nu så jag längtar att få vara normalstor igen.. ja jisses. :P